Tesla, AMD Ryzen işbirliğinde yeni adım 2021**

TELEGRAMYOUTUBE
0/5 Oylar: 0
Bu uygulamayı bildir

Tanım

Tesla, AMD ,Ryzen, işbirliğinde ,yeni adım ,2021**,

Tesla, AMD Ryzen işbirliğinde yeni adım 2021**

Tesla, Nvdia ile başlayan, Intel ile devam eden işlemci tedariğinde istikametini AMD‘ye çevirmeye başladı. Bir çok araba devinden çok daha büyük hale gelen Tesla,

çok kısa bir müddet evvel 1 trilyon dolar pahasına ulaştı. Fakat bu büyüklüğe karşın Tesla’da çip kıtlığından nasibini alan firmalar ortasında. İşte firma bu kıtlığı aşmak ismine farklı alternatifleri de devreye alıyor.

AMD Ryzen artık de Tesla Model Y için devrede

Tesla, birinci olarak oyun da oynanabilen Model S ve X araç içi cümbüş sistemi için AMD ile el sıkıştı. Bu manada 10 teraflop süreç gücüne sahip

AMD Ryzen çip ve RDNA2 GPU donanımına sahip bir oyun bilgisayarı arabalara yerleşti. Fakat Çin’de ortaya çıkan yeni ayrıntılar tıpkı özelliklerin Model Y içinde geldiğinin habercisi.

Çinde piyasaya sürülen yeni Tesla Model Y arabanın yazılım kodlarında AMD Ryzen tabiri ortaya çıktı. Bu manada Tesla’nın Çin’de yer alan modellerde AMD Ryzen çipe geçeceği anlaşılmış oldu.


Tesla Model Y Çin versiyonunda AMD Ryzen kullanılacak

Lakin Tesla, bir modelde değişikliğe gittiği vakit bunu tüm varyasyonlarda uyguluyor. Buna nazaran Çin versiyonu araba tüm Model Y‘lerin de birebir çipi kullanacağının göstergesi.

Tesla ve Çip krizinin tesirleri

Çip krizinin vurduğu dalların başında otomotiv geliyor. Son yıllarda teknolojide yaşanan gelişmeler çoktan arabaların de çip teknolojisine geçmesine neden oldu. Lakin elektrikli arabalar bu manada çok daha gelişmiş çiplere gereksinim duyuyor.

Bilhassa Tesla, şoförsüz araba teknolojisi için güçlü çiplere muhtaçlık duyuyor. Lakin marka şoförsüz arabada kullandığı yapay zeka çipini kendi tasarlıyor. Bu çipi Samsung’a ürettiren Tesla’yı kriz daha az etkiledi.

Tesla bu noktada çipler yerine mikrodenetleyicilere döndü. Bu manada marka farklı alanlarda farklı çipler ve mikrodenetletyiciler kulanmaya başladı.

APK indir  Special Forces Group 2 apk indir 2021**

Bu donanımlar Tesla’nın geliştirdiği yazılımlar sayesinde birbiriyle uyumlu çalışıyor. Marka böylelikle iki yıl daha sürecek çip krizini hafifletmiş oldu.

Lakin bu kriz için hem Tesla’nın hem de başka araba devlerinin daha kalıcı bir tahlil bulması gerekecek. Pandemi ile başlayan tedarik krizleri bugün hala tesirini gösteriyor.

Bilhassa koronanın antikora karşı savunma geliştiren Nu varyantı da tasa yarattı. Koronanın dünyada yeni bir pik yapması tedarik krizlerini daha da derinleştirebilir.

Oy Ver post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları

Geliştirici2021