Dokuz yaşındaki çocuk, iPhone ile hayat kurtardı

TELEGRAM
0/5 Oylar: 0
Bu uygulamayı bildir

Tanım

Dokuz yaşındaki çocuk, iPhone ile hayat kurtardı

Dokuz yaşındaki çocuk, iPhone ile hayat kurtardı
Dokuz yaşındaki çocuk, iPhone ile hayat kurtardı

iPhone, bilhassa acil durumlarda kullanıcıların hayat kurtaran aşikâr başlı özelliklere sahip. Alışılmış ki Apple Watch bu mevzuda çok daha gelişmiş sensörlere sahip. Buna rağmen dokuz yaşındaki Jaylin Barbosa, kapalı olan iPhone Face ID özelliği sayesinde ailesinin hayatını kurtardı.

iPhone Face ID yüz kilidi ve hayat kurtaran kapalı ayar

Türkiye’de soba zehirlenmelerinde çok rastlanan karbonmonoksit zehirlenmesi ABD’de bir ailenin canını alıyordu. Jeneratörü çalıştıran aile, kâfi havalandırma olmadığı için mevt tehlikesi atlattı. Konutta babasının ve annesini ve iki kardeşini baygın halde bulan dokuz yaşındaki kız çocuğu Jaylin Barbosa, çabucak 911’i aramak için babasının iPhone’una sarıldı.

Fakat iPhone Face ID için yüksek dikkat ayarları baygın durumda telefonun kilidini açmayı önleyen yapıda. Bu manada babanın bu ayarı kapattığı anlaşılıyor. Dokuz yaşındaki kız çocuğu ise sakince babasının yüzünü Face ID‘ye tuttu ve iPhone’u açmayı başardı.


Dokuz yaşındaki Jaylin’in kullandığı hayat kurtaran iPhone modelinde Face ID için yüksek dikkat ayarı kapalıydı

Bu sayede ailesini mevtten kurtaran Jaylin’in ise olay sırasında konutun dışında olduğu ve zehirlenmeden etkilenmediği ortaya çıktı. Lakin bu durum teknolojinin hayatımızı kurtaran yanları dışında kimi telaşları de ortaya çıkarıyor. Bilhassa iPhone yüz kilidi muhafazası Face ID, yüksek dikkat ayarı açık olduğunda muhakkak telefonun açılmasına müsaade vermeyecekti.

Tüm bunlara rağmen Apple Watch ise düşme sensörü ile şimdiye kadar birçok hayatı kurtardı. Akıllı saati kullanan kişinin düştüğünü fark eden aygıt, muhakkak bir mühlet kullanıcıdan yanıt alamazsa acil bir davet yapıyor. Otomatik bu davet ile pozisyonu paylaşan aygıt bilhassa kalp krizi üzere anlık müdahale gerektiren sıhhat durumları için kıymetli.

Akıllı telefonlar ise akıllı saatlerin tersine bu tıp sensörlere sahip değil. Alışılmış ki bunda telefonun bedene sabit olmaması üzere kimi dezavantajlı durumlar var.

APK indir  iOS 15 ile gelecek olan değerli bir özellik ertelendi!

Apple tam da bu günlerde iPhone ile hayat kurtaran bir özellik denemeye başladı. Buna nazaran hem iPhone hem de Apple Watch, trafik kazalarını ayırt edecek. Bu yeni hayat kurtaran özelliğin ne vakit geleceği ise şimdi muhakkak değil. Son çıkan bilgilere bakılırsa Apple ekosistemine kazandıracağı bu yeni özelliğin üzerinde uzun müddettir çalışıyor.

Oy Ver post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları