Bu uygulamayı bildir

Tanım

Cowboy Bebop – İnceleme

Cowboy Bebop – İnceleme
Cowboy Bebop – İnceleme

Cowboy Bebop’u, animesine aşina olmayan birisi olarak oturup izlemekle bu dünyaya vaktinde gönül vermiş birisi olarak izlemek ortasında dağlar kadar fark vardır eminim. Bir kült klasiği yine yaratmak, her vakit riskli bir iş.

Daha birinci kısım Netflix’in Cowboy Bebop’unun bütün ruhunu özetliyor aslında. Biraz kuul arbede dövüş, biraz klişe karakterizasyonlar, biraz drama, çokça melankolik komedi… Uzayda geçen bir cowboy dramasından bahsediyoruz, çok açıklamama gerek var mı?

Cowboy Bebop – İnceleme

Bu incelemeyi bilhassa spoiler’sız yazmak için ihtimam gösterdim. Zira ya zati Cowboy Bebop hakkında bilinebilecek her şeyi biliyorsunuz, ya da benim üzere olayın yabancısısınız ve Spike’ı canlandıran John Cho’nun çok şık bir beyefendi olduğunu düşündüğünüzden düştünüz diziye.

Merak etmeyin, daha birinci kısımdan sarıyor Cowboy Bebop. On saat, lisana kolay, nasıl geçti anlamıyorsunuz.

*YouTube’a girer* Cowboy Bebop giriş müziği 10 saat

Vallahi bir tane seçme hakkın var, bu diziden ne beğendin deseler herhalde evvel müzikleri seçerdim. Seviyorum genel olarak bu türlü Western’imsi lakin jazz üzere de, ortaya karışık bir şeyleri.

Cowboy Bebop – İnceleme

Zira bu ortaya karışıklık Cowboy Bebop’un büyük bir kesimi. Gezegenlere dağılmış bir uzay çağı lakin tozlu yolları, yeri halı kaplı kumarhaneleriyle yeniden beşerler nereye gittilerse kendilerini götürmüşler. Bu çok muhakkak.

Bir o kadar da birbirlerinden uzaklaşıp yalnızlaşmışlar. Bu da Cowboy Bebop’un olayı işte.

Bu noktada Netflix’in Cowboy Bebop’u animeden farklı olarak öykünün akışını devamlı tutmaya, kısımları biraz daha birbirine bağlamaya odaklanmış. Bence bu bir canlı çekim dizi için mantıklı bir karar. Hakikaten diziden animeye atlarsanız göreceksiniz ki Cowboy Bebop’u taşıyan en büyük özelliği, fakat çizilerek yaratılabilecek sanat dünyası. Bunu bir diziye taşımak mümkün değil.

APK indir  Brave APK v1.61.114 (Latest Version)

Cowboy Bebop – İnceleme

Lakin birinci kez izleyecekseniz bu sizin için bir şey söz etmeyecek. Bu noktada Netflix grubu işi âlâ kotarmış. Spike, Jet ya da Faye aslı öteki yerdeymiş de buraya projektörle yansıtmışlar üzere gelmiyor. Dizinin izleyicisi olarak onları kendiniz tanıyıp, bağlanıyorsunuz.

Evet, Ed yok. Spike’in gizemli sevdiği Julia birazcık daha az gizemli. Hakeza sevgili kötümüz Vicious’u da bir tık daha fazla görüyoruz ancak bana sorarsanız tüm kısımların birden yayınlandığı bir formatta her kısmın kendi başına nazaran başka bir mevzuyu işlemesi uygun bir format olmazdı.

Her şeyiyle, bir adım geri atıp Cowboy Bebop’a şöyle bir baktığınızda diyorsunuz ki, “Olmuş ya bu”. Yapmışlar yani. Bana sorarsanız natürel.

E o vakit neden “eleştirmenlerden” bu kadar düşük not almış? Amma da yermişler diziyi! Ancak neden? (Buradan sonra Yakınma Özel Eki’ne geçiş yapıyoruz.)

Cowboy Bebop – İnceleme

Tamam, anladık, hiçbir şey birebir değil.

Size eleştirmen sözünü neden tırnak içinde verdiğimi açıklamak istiyorum. Bakın, ben de bir “eleştirmenim”. Sonuç itibariyle bu incelemeyi yazıyorum ve bu inceleme sonunda girdiğim not, eleştirmen notu sayılıyor.

Beni ne kadar ciddiye alıyorsak, animelere canı gönülden bağlı ve animesinin yanına her yaklaşana tü kaka diyen kimi eleştirmenleri de o kadar ciddiye almalıyız.

Yani çok değil.

Netflix’in Cowboy Bebop dizisi elbette ki yer yer animeden çok daha farklı. Bir defa bunlar gerçek beşerler. İster istemez, bütün sahneler teğe bir tıpkı çekilse, yine verdiği hissiyat çok farklı olacak. (Hatta bence komik bile görünür o denli.)

Set dizaynlarının renksizliğinden şikayet eden var. Bu diziyi gençlere nazaran çekmişler, anime daha yetişkin işiydi diyen var. (Bunu diyen arkadaş benden büyük değil, ne orta izlemişse bu inanılmaz yetişkin işi animeyi…) Karakterlerin derin problemlerine inilmiyor animedeki kadar, çok yüzeysel diyen var. Kimisi de diyor ki vay efendim öyküyü çok ön plana çıkarmışlar.

APK indir  Youtube mp3 ,donusturucu ,apk 2022, indir, ucretsiz,

Abi bir seçim yapın ya.

Cowboy Bebop – İnceleme

Amma dolmuşsun be, ne gereği var diyebilirsiniz. Yani haksız da sayılmazsınız. Lakin ben Cowboy Bebop’u çok beğendim. Hayır hayatımı değiştirmedi lakin bu türlü de bir beklentim yoktu. Çok eğlendim. Bir on saat daha olsa izlerdim. Aşikâr başka izleyenler de beğenmiş, zira IMDb notu ben bu incelemeyi yazarken 7.1’di.

Yalnızca kimi beşerler bir vakit izledikleri animenin yaşattığı hislerin nostaljisinin gölgesinde bu güzelim gösterisi gömmüş. Yazık olmuş.

Siz katiyetle izleyip kendi fikrinizi verin. Bana sorarsanız, Cowboy Bebop bu kadar yerilmeyi hak etmiyor.

Oy Ver post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları