Hackerlardan büyük tez: PlayStation 5’in yazılımı kırıldı!

TELEGRAM
0/5 Oylar: 0
Bu uygulamayı bildir

Tanım

Hackerlardan büyük tez  PlayStation 5’in yazılımı kırıldı!

Hackerlardan büyük tez: PlayStation 5’in yazılımı kırıldı!
Hackerlardan büyük tez: PlayStation 5’in yazılımı kırıldı!

PlayStation‘ların yazılımının kırılması, uzun vakittir karşılaşmadığımız bir durumdu. Bilhassa Sony, 4. kuşak konsollarıyla birlikte, PS3’te aktifliğini artıran korsan içerik

piyasasına epeyce sağlam bir darbe indirdi. Fakat bugün bir hacker kümesi tarafından PlayStation 5‘in yazılımının kırıldığı argüman edildi.

PlayStation 5’in yazılımı kırıldı mı?

Makus şöhretliyle tanınan bilgisayar korsan kümesi Fail0verflow, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda, PS5‘in kök anahtarlarına erişim sağladığını argüman etti.

Hacker çetesi, bunu nasıl yaptığına dair rastgele bir bilgi vermedi. Ayrıyeten bu bilgileri geniş çaplı olarak paylaşacağına dair bir açıklama da yapmadı.

Bilgisayar korsanlarından oluşan Fail0verflow kümesi, bu sabah attığı Tweet‘te şunları söyledi:

Tüm (simetrik) PS5 kök anahtarlarına sahibiz. Ayrıyeten, gereğince dikkatli bakarsanız, konsol kök anahtarı da dahil olmak üzere hepsi bu yazılımdan edinilebilir!

Digital Foundry, 2011 yılında Fail0verflow‘un PS3‘ün güvenliğini perişan ettiğini söyledi. Ayrıyeten kümenin, PS4‘ü hackleyerek ve Linux ile öbür özel aygıt yazılımlarının Nintendo Switch‘te çalışmasını sağlayarak epey büyük bir ün kazandığını da belirtti.

PlayStation kırma süreci nedir?

PlayStation kırma sürecini, bir iPhone’u Jailbreak yapmak yada Windows işletim sistemini, bilgisayarınızda kaçak olarak kullanmak üzere düşünebilirsiniz.

Aygıta yüklenen ve yazılımında bir ekip değişiklikler yapan bu uygulamalar, fiyatlı yahut fiyatsız oyunların dileyen herkes tarafından hiç bir meblağ ödemeden, oynanabilir bir hale gelmesini sağlıyor.

APK indir  Dying Light 2 tekrardan ertelendi: İşte nedeni!

Hackerlardan büyük tez  PlayStation 5’in yazılımı kırıldı!
Hackerlardan büyük tez  PlayStation 5’in yazılımı kırıldı!

Alışılmış konsolunuza bu süreci uygulatmanız mutlu kalacağınız manasına gelmiyor. Zira bu durum yazılımda hiç bir problem çıkarmasa bile sırf öykü modlarını oynamanıza imkan sağlanacaktır. Yani çevrim içi oyunlara kırılmış bir aygıtla iştirak sağlayamazsınız.

Bir başka dezavantajıysa, Sony üzere büyük bütçeli şirketlerin, oyun alanındaki yatırımları da bir epey yüksek oluyor.

Münasebetiyle şayet bir proje gereğince karlı değilse yahut beğenildiği halde fiyat ödemek istemeyenler tarafından kaçak olarak kullanılıyorsa, o vakit sunulan bu dayanakların geri çekilme ihtimali ortaya çıkabilir.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Şayet PlayStation 5 alırsanız bu ve buna benzeri süreçleri yaptırır mıydınız? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Oy Ver post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları