Facebook, baskılara dayanamadı: Yüz tanıma sistemini kaldırıyor!

TELEGRAM
0/5 Oylar: 0
Bu uygulamayı bildir

Tanım

Facebook, baskılara dayanamadı: Yüz tanıma sistemini kaldırıyor!

Facebook, kullanıcılar tarafından artan kaygı ve baskı sonucunda, uzun vakittir kullanmış olduğu ve platformun en kıymetli özelliklerinden biri haline gelen yüz tanıma sistemini resmen kapatacağını açıkladı. Şirketin Yapay Zekadan Sorumlu Lider Yardımcısı Jerome Pesenti, yapmış olduğu bir paylaşımda ayrıntıları kullanıcılarla paylaştı.

Şirketin CEO‘su Mark Zuckerberg‘i en son 28 Ekim günü Connect 2021 etkinliğinde Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın yeni çatı şirketi olan Meta ile, bilinen internetin yerini alabilecek MetaVerse ismindeki sanal dünyayı tanıtırken görmüştük. Lakin bu hususla ilgili de bir açıklama yapması bekleniyor.

Bir devir sona eriyor: Facebook yüz tanıma sistemini kaldırıyor!

Meta, Facebook‘ta bulunan yüz tanıma sistemini büsbütün kapatacağını söyledi. Özelliği etkin olarak kullanan kullanıcılar artık fotoğraflarda otomatik olarak tanınmayacak. Ayrıyeten şirket, hali hazırda kayıtlı olan 1 milyardan fazla yüz tanıma şablonunu da tüm sistemlerden sileceğini açıkladı.

Buna ek olarak, Alternatif Metin özelliğiyle birlikte gelen ve görme engellilere yardımcı olan açıklamalar da fotoğraflarda tespit edilen şahısların isimlendirmesini durduracak. Şirket alınan bu kararın, kullanıcıların artan telaşı sebebiyle gerçekleştiğini söyledi.

Sistemlerin kapanması konusunda zati kıymetli bir baskı vardı. Facebook, 2020 yılında açılan 650 milyon dolarlık yüz tanımayla alakalı davaların benzerlerinden kaçınmak için bu adımı attı. Fakat Meta, kilitli bir hesaba erişim sağlama üzere durumlarda, yüz tanıma sisteminin hala daha yararlı olabileceğine inandığını söyledi.

Amerika‘dan Avrupa Birliğine kadar, pek çok ülke yüz tanıma kullanımına yönelik pek çok yasağa dahil oldu. Bunların bir kısmı kısmi yasaklar getirmiş olsa da pek çok ülke, bu yasaklara dahil olmayı düşünüyor. Facebook‘un sistemleri bu kanunlara karşı karşıt davranışta bulunmamış olabilir. Lakin herkesin verdiği ortak bildiri belirliydi. O da geniş kapsamlı yüz tanıma sistemlerinin pek beğenilen karşılanmadığı istikametinde.

APK indir  TikTok, iOS 15’in tanınan özelliğine kavuştu!

Bu hususta atılımlar yapan tek şirket Meta değil. Amazon da kişiyi tanıma sistemlerinin polisler tarafından kullanılmasına süresiz bir yasak getirdi. Benzeri bir halde Google da 2018’den beri yüz tanıma teknolojisini farklı şirketlere satmayı reddediyor. Zuckerberg de şimdi bu sistemden büsbütün ümidi kesmiş değil. Lakin bir müddetliğine fişleri çekmenin en âlâ fikir olacağı konusunda tüm şirket hem fikir oldu.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Oy Ver post

Hakkında bir yorum "Facebook, baskılara dayanamadı: Yüz tanıma sistemini kaldırıyor!"

  1. Geri bildirim: Meta, Facebook, kümelerinde, alışveriş ,periyodunu, başlatt1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları