şimdiye kadarki en güçlü M1 Ultra

M1 Ultra, şimdiye, kadark,i, en güçlü ,

şimdiye kadarki en güçlü M1 Ultra

Apple, “canavar” olarak nitelendirdiği yeni işlemcisi M1 Ultra‘yı tanıttı. Şirket, Apple’ın çiplerinin şimdi bahsetmediği “gizli” bir özelliğini içerdiği için bu yeni işlemcinin ekstra güçlü olduğunu tez ediyor.

Apple, şimdiye kadarki en güçlü işlemcisi olan M1 Ultra’yı tanıttı

şimdiye kadarki en güçlü M1 Ultra

Apple, M1 olarak bilinen birinci çipi 2020’nin sonunda tanıttı. Bu çip yeni bir MacBook Pro, Air ve Mac Küçük ile geldi. Akabinde geçen yıl, o işlemcinin daha güçlü sürümleri olan M1 Pro ve Max’i piyasaya sürdü.

MacBook Pro’nun yeni, yine tasarlanmış sürümlerinde ortaya çıktılar. Peek Performance etkiliğinde tanıtılan M1 Ultra’nın bu çiplerden bile daha güçlü olduğu argüman edildi. Apple, bu çipin iki M1 Max çipinin birbirine dikilmesiyle yapıldığını söyledi.

‌M1‌ Ultra, “UltraFusion” ismi verilen kalıptan kalıba teknolojisiyle birbirine bağlanan iki M1 Max yongasından oluşuyor. ‌M1‌ Ultra, 16 yüksek performanslı çekirdeğe ve 4 yüksek verimli çekirdeğe sahip 20 çekirdekli bir CPU’ya sahip. ‌

M1‌ Ultra, 128 GB’a kadar birleşik belleği destekliyor; bu, M1 Pro ve ‌M1 Max‌ tarafından desteklenen 64 GB’a kadar olan belleğe kıyasla bir yükseltme. Grafiklerde, ‌M1‌ Ultra, ‌M1‌’den 8 kat daha süratli grafikler sunan 64 çekirdekli bir GPU’ya sahip. ‌

M1‌ Ultra, saniyede 22 trilyon süreç gerçekleştirebilen 32 çekirdekli bir Neural Engine’e ve iki farklı medya motoruna sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları