Köpeklerin Neden Sık Sık Başlarını Yana Eğdiklerini 2 Biliyor musunuz?

TELEGRAM
0/5 Oy yok
Geliştirici
Başlarını

Bu uygulamayı bildir

Tanım

Köpeklerin,Neden, Sık, Sık, Başlarını, Yana, Eğdiklerini ,Biliyor, musunuz?,

Köpeklerin Neden Sık Sık Başlarını Yana Eğdiklerini 2 Biliyor musunuz?
Köpeklerin Neden Sık Sık Başlarını Yana Eğdiklerini Biliyor musunuz?

Bir köpek sever için hiçbir şey, bir köpeğin yana yatan bir başı ve bu sırada sallanan kulakları kadar zayıflatıcı olamaz. Peki ancak köpekler neden başlarını sık sık yana eğiyor? Araştırmacılar, kısa ve öz bir biçimde “Köpeklerde baş eğmenin keşifsel tahlili” isimli yeni bir makalede, bu sempatik baş eğmelerin, yanal beyin işlevlerinin bilgileri işlemek için onlara yardımcı olmasından ötürü köpeklerin ilgilerini artırmaları ile ilişkili olabileceğini öne sürdüler.

Animal Cognition mecmuasında yayınlanan çalışma, Fugazza ve arkadaşlarının bir insan tarafından yönlendirildiği üzere öğrenilmiş isimlere sahip oyuncakları getirmelerini inceleyen öteki bir araştırmaya katılan 40 köpeğin yardımını aldı. Araştırmacılar, ortaya çıkan zorlukları gözlemlerken, köpeklerin başlarının eğilmesine bilhassa dikkat ettiler. Köpeklerin başlarını eğip eğmediklerini ve hangi istikamete eğdiklerini not ettiler.

Araştırmaya dahil edilen köpeklerden yedisi, objelerin isimlerini öğrenmede epeyce usta olduklarını kanıtlamış olan yetenekli söz öğrenenler (GWL’ler) olarak sınıflandırıldı. Kalan 33 köpek, oyuncakların isimlerine gereğince aşina olmaları için üç aylık eğitimden geçirilen aile köpekleriydi.

Çalışmanın sonuçları, GWL köpeklerin başlarını aile köpeklerinden değerli ölçüde daha fazla eğdiğini ve eğim istikametinin, sahibinin pozisyonu yahut ses kaynağı ile hiçbir ilgisi olmadığını gösterdi. Tüm köpekler, çalışmadan evvel oyuncaklara eşit derecede aşina olacak biçimde eğitildiğinden ötürü araştırmacılar, oyuncak popülaritesinin eğim tetikleyicisi olma ihtimalinin düşük olduğunu söylüyorlar.

Bunun yerine, eğilmenin manalı sözlere cevap olarak olabileceğini öne sürüyorlar, bu da gözlemsel çalışma sırasında GWL köpeklerin neden daha sık eğdiklerini açıklayabilir. Yani başını eğme, köpeğin artan dikkatinin bir göstergesi olabilir ve baş eğim tarafı ile köpeğin insan sesini nöral işlemesi ortasında bir bağ olduğuna işaret ediyor olabilir.

APK indir  Farming Simulator 22 Apk Mobile Android Version Full Game Setup ucretsiz indir

Çalışma müellifleri, “Obje kelamlı etiketleri bağlamında, tek başına uyaranın aşinalığı baş eğmelerini ortaya çıkarmak için kâfi değildi” diyor ve ekliyor: “Bu nedenle, köpeklerin davranışlarındaki farklılığın (GWL köpekleri için) manalı sözler duyma ile ilgili olabileceğini ve artan dikkatin bir işareti olabileceğini öneriyoruz. Baş eğmeler, muhtemelen oyuncağın ismini duyduğunda köpeklerin hafızasında (örneğin, görsel bir manzaraya isim) çapraz modal bir eşleşme oluşmasıyla da ilgili olabilir.

Açıklama şu formda devam ediyor: “Köpek beyninde insan seslendirmelerinin işlenmesinde lateralizasyon için ispatlar var, fakat bu çalışmadaki az sayıda GWL köpeğinin bulunması, popülasyon seviyesinde bir doğrulama sapmasının araştırılmasını engelliyor. Daha büyük bir örneklem büyüklüğüne sahip gelecekteki çalışmalar, baş eğme istikameti ile insan seslendirmelerinin sinirsel işlenmesi ortasındaki alakayı ortaya çıkarmak için davranışsal ve sinirsel yaklaşımları birleştirebilir.

 

Oy Ver post

2 yorum "Köpeklerin Neden Sık Sık Başlarını Yana Eğdiklerini 2 Biliyor musunuz?"

  1. Geri bildirim: Grow Castle, - Tower, Defense ,apk, indir ,2021**,

  2. Geri bildirim: Apple çocuklarının, paylaşımı, hakkında ,ebeveynleri, uyara1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları